Burada tamamen özgün, kendime ait bir içerik hedeflediğimden, görsellerde google’dan araklanmış, tenis oynayan zenciler ya da 70′lerden kalma tahta raketli pala bıyıklı forehand backhand fotoğraflar yerine sadece kendi fotoğraflarımı kullandım. Böylece doğru bilgiye ilk elden ulaşmış olacaksınız…

Servis tenisin en önemli unsurudur, çünkü; oyunun kilidini servis açar. Servis atmasını bilmiyorsanız oyuna başlayamazsınız. Servisiniz etkiliyse sadece servisle bir seti, hatta oyunu bile kazanabilirsiniz. Servisin en büyük olayı koordinasyondur ve öğrenciler genellikle top, raket ve vûcudun koordinasyonu kısmında sıkıntı yaşarlar.

Servis ile alakalı bazı püf noktaları

Yeni başlayan öğrencilere tavsiyem; servis atmadan önce raketini ne kadar ve nasıl açacağınızı, topu ortalama hangi yüksekliğe ne kadar atacağınızı hesaplamak için raketi, görseldeki gibi tellere yapıştırın. Bu size ilk başta biraz ezberci anlatım gibi görünse de, aksine  sadece kafanızda bir fikir oluşması için böyle bir anlatım yapıyorum.

Servisi atmadan önce tekniğin kafanızda canlanması için tellere yaklaşıp böyle bir deneme yapabilirsiniz

Servis biraz çetrefilli bir tekniktir ama öyle üstün bir yetenek gerektirmez. Sadece vûcudunuz, raket ve top doğru koordine olsun yeterli.

Her iki elinize de birer top alın. Hangi elinizi kullanıyorsanız onu omzunuza doğru çekin, öteki elinizle de topu atacaksınız. Konstantre olup topu havaya attıktan sonra omuz hizasındaki topla, attığınız topu havada vurmaya çalışın

Servisin temelinde topu düzgün atma ve doğru zamanda topla buluşma vardır. Bu çalışmanın asıl hedefi de budur.

Raketsiz bu çalışmayı birkaç dakika yaptıktan sonra, topu omuz hizasından fırlattığınız elinize bu sefer raketi alın ve aynı şekilde topla raketi kesiştirmeye çalışın. burada dikkat etmeniz gereken nokta; topu atınca havada durakladığı anı yakalayabilmek önemlidir. Raket, top havada durup vurulaccak mesafeye gelene kadar omzunuzda tetikte beklemelidir.

Kırmızıyla çizdiğim yerde raket var. Top havada bir raket boyu mesafeye gelip asılı kaldığında, raketle buluşturmalısınız.

Buraya kadarki kısım, servisin giriş bölümüdür. Tabii ki gerçek servis böyle atılmaz ama televizyonda izlediğimiz oyuncular gibi servis atmak istiyorsak, önce bu koordinasyon çalışmalarında ustalaşmalıyız.

Bu çalışmayı yaptıktan sonra artık son aşamaya geçebiliriz. Servise başlamadan önce raketle topu birleştirin(tıpkı tozunu alıyormuş gibi pıt pıt pıt raketle topu birbirine dokundurun) ve aynı anda topu havaya atarken, raketi de aşağıdan omzunuza çekin. Bu kurulma işleminden sonra topa vurun fakat ilk topları kesinlikle sert vurmayın. Önce yavaş atışları vücudunuz sindirmeli, hareketi baştan sonra vücut ezberlemeli. Zaten bir süre bu şekilde düzenli yumuşak servisten sonra, hareket kafanızda şekillenecek ve tekniğiniz gelişim gösterecek.

Teniste servis atışının adım adım şeması bu şekildedir.
  1. Raketinizle topun tozunu alın
  2. Topu havaya atarken aynı anda raketi aşağıdan omzunuza doğru çekin
  3. Top bir raket boyu mesafeye gelip havada asıldığında vurun
  4. Hareketi yavaşça aşağıya doğru bitirin. 

Servis daha çok uzun ve detaylı bir konu. Tabii ki buradaki birkaç görselle servisi öğrenemezsiniz ama en azından kafanızda bazı şeyler şekillenir diye koyuyorum. Servisin değişik türleri vardır. Düz servis, American twist, Slice servis gibi daha bir sürü servis türü vardır.

Servis

Servis” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET