Forehand vuruş

Burada tamamen özgün, kendime ait bir içerik hedeflediğimden, görsellerde google’dan araklanmış, tenis oynayan zenciler ya da 70’lerden kalma tahta raketli pala bıyıklı forehand backhand fotoğraflar yerine sadece kendi fotoğraflarımı kullandım. 

Forehand vuruşun anlamı, ingilizcedeki “fore“dan(ön taraf) gelir. Tenisdeki en güçlü vuruş forehand’dir çünkü; kullandığınız, yani baskın olan elinizle yaptığınız vuruştur. Forehand vuruşta yeni başlayanlar için benim tavsiyem; klasik stil çapraza adım atarak topu karşılamadır. Yaklaşık bir on seans ders aldıktan sonra open stance vuruşa geçilebilir. Hangi elinizin forehand olduğunu anlamak için günlük hayatta kullandığınız tarafa göre solak ya da sağlak şeklinde forehand’inizi belirleyebilirsiniz.

Klasik stil forehand vuruşu

Forehand ile alakalı başlıca dikkat edilebilecek püf noktaları

 • Raketi bir arkadaşınızla tokalaşır gibi kavrayın. Ne çok sıkın ne de gevşek bırakın.
Raketi tokalaşır gibi tutun! (Doğru forehand tutuşu)

Forehand tutarken parmaklarınız kapalı konumda kilitli olmalı. Bu fotoğrafta kilit açık!

Bu asma kilit örneğindeki gibi parmaklarınızı açıp raketi tam kavramadan tutarsanız,  toplara tam sağlıklı vuramazsınız. Vuruşlarınız yamuk yumuk gider. Kilit daima kapalı olacak!
 • Ayaklarınız omuz genişliğinde topu karşılayın, tenisin esasında ayakla oynanan bir oyun olduğunu ve her vuruştan hemen sonra hazır pozisyona geçilmesi gerektigini unutmayın.

  Her vuruştan sonra bu şekilde ayaklar omuz genişliğinde açık olarak beklemeliyiz.
 • Hareketli olmak çok önemlidir, bir oyunda top gidip geliyorsa oyuncular bunu ayaklarının çalışmasına borçludur.
 • Yeni başlayan bir oyuncuysanız raketin salınımını abartmamanızı tavsiye ederim. Sırtınızı bir duvara dayalıymış gibi hayal edin ve raketi maksimum bel hizanıza kadar açın

  Yeni başlamışsanız raketi çok abartı geriye açmayın, topa vururken hep sırtınızı bir duvara dayadığınızı hayal edin.
 • Forehand vururken diğer eliniz fonksiyonsuz öylece duruyor mu onu kontrol edin. Topa sağ eliyle vuranlar, sol kollarını da denge ve gövde rotasyonunda kullanmalıdır.

Aşağıdaki kutuya herhangi bir üyelik gerekmeden yorumunuzu yazabilirsiniz

Forehand vuruş

Forehand vuruş” hakkında 4 yorum

 1. Forehand için tarif ettiğiniz grip (continental); servis ve/veya volley veya forehand slice tutuşu. Şu an günümüzde forehand için eastern (en azından); veya semi-western veya western gripler kullanılıyor.

  1. Evet ama farkettiyseniz buradaki içerikler daha çok tenise yeni başlayanlara yönelik. Yeni başlayan bir oyuncuya semi-western, western tutuşla başlatırsak daha ilk dersten çuvallamasına neden olabiliriz. Bunun dışında günümüzde bu, şu grip kullanıyor da diyemeyiz çünkü; teniste hiçbir top birbirinin aynısı gelmez. Yeri gelir hiçbir teknikle alakası olmayan bir vuruşla topu karşılayabilirsiniz. Ben daha çok imgesel ifadelerle (çekiç, kilit, tokalaşma) gibi yeni başlayanlara akılda daha kolay kalabilecek tarifler yapmaya çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET