Merak Ettikleriniz

Bunu söyleyebilmek için muhakkak korta çıkmanız lazım. Kimi oyuncular 10, kimi ise 35 seansta öğrenebilir. Belki daha da kısa sürecektir bunu görmeden anlamak ne yazik ki mümkün değil. Burada aradığım en önemli özellik; kararlılık ve hırstır. İstekli olmayan birine bisiklete binmesini bile öğretemezsiniz. Tenisi öğrenmeyi kafasına koyan herkes, başarılı olur. Bilimsel araştırmalar “Ben yeteneksizim, yapamam edemem” diyen binlerce oyuncunun, sağlıklı bir antrenman programıyla gelişme gösterdigini kanıtlamaktadır. Bence en az 10 seans ders alarak bu işin temelini öğrenmelisiniz.
İki ayağınızın üzerinde durabiliyorsanız, tenis oynamayı da öğrenebilirsiniz. Tabii ki başarılı olursunuz, aradan isterse 30 yıl geçsin yine de işimiz daha kolay olacaktır. Yalnız şu bir gerçek ki; önceden kazandırılan yanlış tekniklerin düzeltilmesi çok zordur. Her yıl bu şekilde (atlama yapan bir cd gibi, kalıplaşmış şekilde) tenis oynayan öğrencilere rastlamaktayım. Korkacak bir şey yok emin olun, ezberi bırakıp kendi anatomik yapınıza en uygun, size has içinizdeki tenisçiyi ortaya çıkaracağız.
Derse geldiğiniz süre içinde raket, top ve yardımcı tüm ekipmanları ben sağlıyorum. Eğer dersten memnun kalır ve bu işi ilerletmek isterseniz, sizi uygun fiyata anlaşmalı olduğum tenis mağazalarına yönlendirebilirim. Derslere gelirken sadece spor kıyafetleriniz, çantanız, suyunuz ve şapkanız olsun yeterli.
Abartı yaş farkı olduğunda ilerleme süreci yavaşlar. Böyle durumlarda öğrencilere ayrı programlar yapmak daha sağlıklı olacaktır. Tabii bu “olmaz” anlamına da gelmez. Buna en sağlıklı karar kortta verilir.
Bu işe çok ciddi yaklaşmıyorsanız, aktivite olsun diye ders alıyorsanız aynı anda ders almanın sakıncası olmaz. Tenis tam bir aile sporudur. Yetişkin bir anne ya da baba ile çocuğu aynı anda ders alabilir ama ben tavsiye etmem. Böyle durumlarda da ayrı ayrı program yapmak daha sağlıklı olacaktır. Yine de tercih sizin tabii.
Eğer kendi kendinize ayakta durabilecek durumdaysanız, ders almak yerine partner servisini kullanın. Unutmayın ki; tecrübeli bir eğitmen ile maç antrenmanı yapmak size çok şey katar.
Bence tenise en erken başlama yaşı 6’dır. Daha erken yaşlarda da başlanabilir fakat çok büyük beklenti içine girmemek lazım. Daha küçük yaştaki çocuklarda tenis, koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olur. Her yıl 7-12 yaş arası bir çok çocuk tenise başlamaktadır. Burada çocuğun kararı da çok önemlidir. Çocuk, korta istemeden zorla geliyorsa, seans eğlenceli bir aktiviteden ziyade işkenceye dönecektir. Yapılan araştırmalar ve edindiğim deneyimler; tenis maçlarını takip eden, tenise ilgisi olan çocukların çok daha çabuk ilerleme kaydettiğini göstermektedir.

sizin de merak ettiğiniz, sormak istediğiniz ve buraya eklemek istediğiniz şeyler varsa can@cayyolutenis.com mail adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET