Tenis Dersine Başlamadan Önce

playerontennisnet

Arkadaşlar bu makaleyi tenis dersine başlamadan önce, bazı ön bilgilerin kafanızda ufak tefek şekillenmesine yardımcı olmak için yazıyorum.

1- Daha önce hiç tenis dersi almamışsanız; Emin olun daha ilk derste topu oyunda tutacak şekilde filede oynamaya başlayacağız. Size 5 derste kontrollü tenis oynama ve daha 1. derste karşılıklı oynama garantisi veriyorum.

Tabii bu garantiyi verebilmem için oyuncunun beni dikkatli şekilde dinleyip, gösterdiğim egzersizleri koordinasyon becerilerini uygulaması gerekli. Örnek veriyorum “- hadi sayarak oynayalım top tam raketine çarpınca 1-2-3 diyerek sayalım” diyorum. Öğrenci eğer saymıyorsa ya da iki üç denemeden sonra susuyorsa emin olun süreç uzuyor. Başka bir örnek jump and hit egzersizi var. Ben bunu 16 senedir deniyorum, daha işe yaramadığnı görmedim. timing ve koordinasyon için resmen ilaç. Öğrenciye anlatıyorum tamam hocam diyor ama maksimum iki toptan sonra yapmak istemiyor/susuyor/yapamam edemem diyor. Böyle olunca emin olun el frenini çekerek arabayı sürmeye çalışmış oluyorsunuz. Koskoca İspanya Tenis Milli Takım Antrenörünün egzersizini gösteriyorum. amaaaan hocam boşver gönder gelsin pata küte vuralım oyunumuza bakalım diyen bile var.

Bir şeyi “yapamamak becerememek var bir de “yapamam edemem” demek var. İkisi arasında dağlar kadar fark var arkadaşlar. Para ve zaman harcadığınız tenis dersinde ciddi ciddi egzersizleri uygulayanlar başarı sağlıyor. Jump and Hit egzersizinde gülenler bile var. Neresi komik yıllardır anlayabilmiş değilim…

Bir öğrenciyle derse ilk başladığımızda eğer topu oyunda tutup güzel ralli yapmaya başladıysa, tamam ben bu işi öğrendim gerisini kendim hallederim diyip 2. dersten sonra kayıplara karışıyor. Tabii ki 2 derste Federer gibi tenis oynayacağınızı sanmayın. Tenis, sadece topu fileden karşıya at getir götür değildir. Bunun servisi var, smacı var, volesi, her tekniğin kendi içinde farklı tipleri vs. var.

2- Daha önce tenis dersi almışsanız; 10 yıl önce tenis dersi alanlar, en son ortaokulda tenis oynayanlar, 3 ders alıp bırakanlar ya da çok nadir olarak profesyonel turnuvalara katılıp kendini geliştirmek isteyenler. Bu saydığım oyunculardan en sıkıntılı olanları daha önce ders aldığı için, tenis tekniğini bildiğini sananlardır. Korta çıkar çıkmaz “- hadi bir bakalım duruma” dediğimde ilk iş raketi sonuna kadar geriye açarak kontrolsüz bir oyun oluyor. sahanın tam ortasında, T noktasından benimle 50 kere ralli yapamıyorsanız kendinize tenis oynuyorum, biliyorum demeyin.

Tabii ki de her daha önce tenis dersi alan, korta iddalı çıkıyor diye bir şey yok ama tenisin şöyle kötü bir özelliği var; daha önce öğrendiğiniz bir tekniği düzeltmek çok zordur. Diyelim her top geldiğinde otomatik robot gibi kolu aç, bam güm vur yapan oyuncuyu frenlemek gerçekten zaman almakta. Misal veriyorum sağ elini kullanan, daha önce ders almış bir oyuncuyu sol eline raket verip başlattığımda bariz kontrol farkı ortaya çıkıyor. Denemesi bedava. buyrun bana hatırlatın bunu aynen kortta size göstereyim/kanıtlayayım.

Ben genelde yeni başlayan öğrencilerde elimden geldiğince koordinasyon, çabukluk, beceri egzersizleri yaptırıyorum fakat oyuncu yapmıyorsa, saymıyorsa, işi ciddiye almıyorsa ben de bir yerden sonra susup dersi kendi haline bırakıyorum. O nedenle size tavsiyem hocanızın gösterdiği egzersizler size komik de gelse, saçma da bulsanız en azından denemeye çalışın. Ankara’da eline top sepeti ya da raketi alıp sepetle ders veren, antrenörlükle uzaktan yakından alakası olmayan alaylı bir sürü yan sanayi tenis hocası var. Top makinesi gibi o atsın siz vurun, böyle böyle bir seans erisin, sonra onun adı tenis dersi olur artık 🙂

Tenis Dersine Başlamadan Önce

Tenis Dersine Başlamadan Önce” için bir görüş

  1. Can Hoca ile dersler adeta çikolata gibi bağımlılık yapıyor. Onun sayesinde bir önceki tenis hocamın kaybettirdiği özgüveni yeniden kazandım. Hocam Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET