Tenis raketi seçimi

RAKET GRİBİ VE TUTMA ÖLÇÜLERİ Tenis raketlerinin tutma yerine, ingilizceden gelen “grip” adı verilir. Bu griplerin ölçüleri numarayla belirtilmiştir. (sıfır)0’dan başlar (beş)5’te son bulur. 0 numara grip çocuk raketlerine denk gelen ölçüdür ve çapı en küçük olandır. 5 de tahmin edeceğiniz gibi en büyük en kalın olandır. Peki tenis raketi alırken hangi grip numarası elinize en uygundur? Doğru tenis raketi seçimi biraz kafanızı karıştırmış olabilir çünkü internette bu konu gerçekten çöplüğe dönmüş durumda. Eline raketi alan hocayım diyen karmaşık saçma sapan uzun anlatımlar, ordan burdan kopyala yapıştır ikinci el bilgilerle bu işi içinden çıkılmaz hale getirmiş. 

yeni raket alırken bu şekilde raketin elinize tam oturup oturmadığını kontrol edebilirsiniz

Öncelikle yeni raket alıyorsanız raketin, ana grip ile geleceğini unutmayın. Yani siz 2 ana gripli bir raket aldıysanız, bir de üzerine grip sarılacağı için ölçü ister istemez büyüyecektir. Bu yüzden ezbere bir tavsiye arıyorsanız; bence bayanlarda 1, 2 grip en uygun ölçülerdir(sadece tavsiye) eğer ki elleri büyük, parmakları uzun bir bayansa 3 grip de olabilir, bu tamamen elinizin büyüklüğüyle alakalı bir şey. erkeklere gelince bence erkeklerde de 2 ve 3 gripler en uygun(şefin tavsiyesi) Şimdi burda şu, bu numaralar uygun diyorum ama burda genel ortalamaya göre konuşuyorum. Eliniz çok büyükse 4 griple de oynarsınız, bunu test etme yöntemlerinden birisi üstteki görseldeki gibi yeni raket satın alırken elinizle kavrama ölçüsü yapın. Diğer elinizin işaret parmağı boşluğa tam oturuyorsa raketin gribi elinize uygundur diyebiliriz. Yalnız unutmayın alacağınız raket size ana gribiyle gelecek, yani üzerinde ekstra grip saracaksınız ve çok az miktar sap, kalınlaşacak. Tenis raketi gribi nasıl sarılır konusuna burada detaylıca değinmiştim.

TENİS RAKETİ NASIL ALINIR? İyi bir tenis raketi nasıl olmalı? hafif mi olmalı ağır mı olmalı? alüminyum ucuz raketlerin zararları? titanyum karbon raketlerin özellikleri? Mesela bir araba alırken fiyat-performans ikilisi belirleyicidir. Tenis raket sektörü ciddi bir sıçrama yapıp tahtadan, grafite, alüminyuma, titanyum karbona, nano teknolojik flex raketlere sürekli değişim gelişim içine girmiştir. Kaliteli malzeme doğal olarak daha pahalıdır yani titanyum ya da karbon, alüminyumdan daha pahalıdır.  İyi bir raket istiyorsanız titanyum karbon raketlere bakın. 25-30 liraliık alüminyum raketle tenis oynanmaz, raket sık değiştirilen bir şey olmadığı için almışken bence iyi bir şey alın.


Kırtasiyelerde bile rahatlıkla bulabileceğiniz DANDİK alüminyum raket

 

karbon tenis raketi örneği

Raketlerin üzerinde neyden yapıldığı yazmaz. Siz onu modelinden falan anlamaya çalışacaksınız. Mesela Head Ti-Fire (buradaki ti:titanyum) karbon karışımlı raketler çok hafif ve dayanıklıdır. Top filenin karşısından size gelirken, topun şiddetini ve yarattığı basıncı alabilmelidir. Top eğer karşıdan hızlı  ve sert geliyorsa, sizin elinizdeki raketin de biraz ağır ve dayanıklı olması lazım ki topa vurunca yeteri kadar momentum uygulayabilin. Örnek veriyorum bir çivi çakacaksınız. Bu çiviyi, hafif bir sopa ya da tahtayla mı güzel çakarsınız yoksa ağır bir çekiçle mi? ağır çekiçle çiviye vurduğunuz gibi ahşaba saplarsınız ama hafif bir sopayla ya da tahta parçasıyla aynı etkiyi yaratamazsınız. Buradan hareketle hafif raket her zaman daha iyidir diyemeyiz. Ağır raketlerin de dezavantajları vardır. File önündeki ani cevap vermeniz gereken vuruşlarda, ani hareketlerde ağır raket sizi zorlar. Raketlerin ağırlıkları ortalama 240gr ile 360gr arasındadır.


Steffi Graf

Alüminyum raketlerde bu konforları hiç  bulamazsınız. Tabii unutmadan benim çocukluğum zamanında ve çok daha önceleri tahta raketler vardı.  Konuyu fazla dağıtmadan özet geçecek olursak; raket alırken önce elinize göre olup olmadığına bakmalısınız.

Bayanlarda 1-2 gripler idealdir, erkeklerde de 2-3 grip. Tabii bunlar benim tavsiyem ve genel ölçüleri söylüyorum. Bazen öğrenci geliyor eli benimkinin iki katı kocaman. O zaman 4 grip bir raket de işinizi görür. İkinci önemli konu, genel yanılgı; hafif raket iyidir diye bir şey yoktur. Öğrenci benim raketlerimden biriyle oynarken “hocam bu ağır hafifi yok mu?”diyor. Tam saha güzel rally yapanlar bence çok da hafif raketle oynamamalı(az önceki çekiç çivi öğreniği hatırlayın)

TENİS RAKETİ GENEL ÖZELLİKLERİ Raket gribi, raket ağırlığı konularına değindikten sonra bir diğer mevzu raket telidir. Tenis raketi telleri polyester, sentetik naylon, doğal bağırsaktan yapılır. Bağırsak teller genelde profesyonel tenisçiler tarafından kullanılır ve diğerlerine göre daha kolay kopar. Bağırsak telleri çeken kişinin de bu işi iyi bilmesi lazım, bağırsak teller çekerken de kolay kopabilir artı pahalıdır. Sentetik naylon ve polyester telleri her spor mağazasnda bulabilirsiniz. Bir tenis raketinde teller gergin, sıkıysa topa daha fazla kuvvet uygulamanız gerekir, Teller gevşek, tansiyonu düşükse daha kontrollü bir oyun oynamanız mümkündür. Raketinize tek çektirecek ya da kendiniz çekecekseniz  13 metre tele ihtiyacınız vardır. Tenise yeni başladıysanız düşük tansiyonlu telle oynamak daha sağlıklı olacaktır. İdeal raket teli tansiyonları 25 x 25.5 ya da direk 26 x 26.5 çektirebilirsiniz(benim tavsiyem). Profesyonel oyuncularda, raket teli tansiyonları bu değerlere yakındır. Djokovic 27, Nadal 27.5-28 tansiyonlarda oynar(**kaynak) Bu arada önemlibir ayrıntı; Profesyonel ünlü oyuncuların ekipmanları genelde kendilerine özeldir. Piyasada satılan A raketi ile aynı marka model A raketini kullanan Federer’in raket özellikleri, oyuncunun kendi isteklerine göre tasarlanmıştır yani farklıdır. Son olarak, tenis raketi seçiminde bence markaya çok takılmamak lazım. Bütün öğrencilerim aynı soruyu soruyor; x marka mı iyi, y marka mı? ben, yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurun derim. Dünyanın en iyi tenisçileri şu markayla oynuyor diye illa o marka iyidir diye de düşünmeyin, sonuçta bu sponsor işi. Vileda parayı bastırırsa Djokoviç viledayla da korta çıkar. Raket seçiminde kullanılan malzemenin çok önemli olduğunu unutmayın.

Tenis raketi seçimi

Tenis raketi seçimi” hakkında 2 yorum

  1. Merhabalar,
    birbuçuk yıldır tenis oynuyorum.İlk raketim Wilson başlangıç serisiydi.Tahmin edeceğniz gibi kötü bir raketti.Grip ölçüsü 1di.Buna rağmen raket elimde dönüyor ve hakim olabilmek için gereğinden fazla sıkmak zorunda kalıyordum.Oyunumu geliştirdikçe Babolat aeroproteam aldım.Grip ölçüsünü 2 (4/2).Şimdide hızlı toplarda elimden fırlayacak gibi oluyor.?Nedir bunun çözümü??
    üzük parmağından Avuç içine gelen ölçüm 11cm

    1. Merhabalar. Raketin elinizde dönmesi, gribin küçük olduğunu gösteriyor. 2 griple oynarken de hızlı toplarda elinizle rahat kontrol edemememiz, gribin biraz büyük olduğunu gösterir. Gribi küçültmek mümkün olmadığı için size tavsiyem; Babolat’ın kaliteli ince gripleri var. “Babolat Feel Grip” diye geçiyor. Nadal da Feel vs Grip kullanıyor diye biliyorum. Hem diğer griplere göre kaymaz hem de daha incedir.(raketim babolat dediğiniz için babolat örneğini verdim) Şu an grip değişiminden başka çözüm görünmüyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET