Vole vuruşu

Burada tamamen özgün, kendime ait bir içerik hedeflediğimden, görsellerde google’dan araklanmış, tenis oynayan zenciler ya da 70′lerden kalma tahta raketli pala bıyıklı forehand backhand fotoğraflar yerine sadece kendi fotoğraflarımı kullandım. Böylece doğru bilgiye ilk elden ulaşmış olacaksınız…

Vole, top yere değmeden havada vuruş demektir. Genellikle yeni başlayanlar, topu havadayken karşılayabilir miyiz diye sorar. Bu tabii ki mümkündür fakat vole vuracaksanız bütün sorumluluğu almışsınız demetir. Bu şu anlama gelir; diyelim sahanın ortalarındasıınz ve arka çizgiye doğru havalanan topa vole vurduysanız, top içeri de düşse dışarı da çıksa karşılamak/topu oyuna sokmak zorundasınız. Eğer topun dışarıya çıkacağını hissetiyseniz bırakın.

Volede doğru bekleyiş bu şekildedir. Çabuk hareketlerle raketi sağa sola açacağınız için daima radarlar açık(dikkatli) bu şekilde beklemelisiniz
  • Vole öğrenmeden önce, çalışma için en ideal noktayı bulma yöntemi; Raketi fileye doğru uzatıp mesafenizi ayarlayın. Raket ne fileyi geçmeli ne de uzak kalmalı. Tam ucu dokunduğunduğunda çalışma için ideal doğru yedesiniz demektir.
Vole çalışırken bekleyeceğiniz ideal noktayı böyle bulabilirsiniz
  • Çiftler maçında genelde bir oyuncu önde volede bekler ama tabii bu bir kural değildir. Sahanın istediğiniz her noktasından vole vurabilirsiniz fakat fileye yakın olmak her zaman için avantaj sağlar. Tıpkı futboldaki penalti gibi file önünden uygun zamanlamayla bitirici vuruşu yapabilirsiniz.

Forehand vole vuruşu bu şekilde yere düşürmeden topu havada karşılayarak yapılır

Backhand vole vuruşu tek elle yapılır.
  • Hem forehand hem de backhand vole vururken, raketin yüzü fileye paralel şekilde karşıyı göstermeli. Başına buyruk gelişigüzel savurursanız uzunca bir süre bocalayabilirsiniz. Vole demek çok çok küçük dokunuşlar demektir. Hele ki file önündeyseniz sahanın yarısı arkanızda kalmış demektir. O bakımdan file önünde raketi geriye açarsanız top uçar gider. Kendinizi bir duvar gibi hayal edin ve sanki top bize çarpıp gidecekmiş gibi düşünün. Top gelirken raketi yatırır yere paralel tepsi gibi tutarsanız %99 ıskalarsınız. Bunu özellikle yazıyorum çünkü çok sık yapılan bir şey.Volede önermediğim iki vuruş var; birincisi, fileye yakınken raketi sanki arka çizgiden oynuyormuş gibi raketi geri açmayın. Zaten sahayı yarılamışken bir deraketi geriye savurursanız top fezâya uçar gider. İkincisi ise backhand voleleri tek el vurmanızı öneririm çünkü çift el vole vurursanız diğer eliniz sizi kısıtlayacaktır. Zaten çok çabuk anlık cevap vermeniz gereken bir vuruş tipi olan volede sizin için saliseler bile önemliyken çift el frene basmanıza neden olabilir.

    Raketi abartı geriye açmayın

    Çift el backhand vole vurmak sizi kısıtlar

     

Vole vuruşu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET