Burada tamamen özgün, kendime ait bir içerik hedeflediğimden, görsellerde google’dan araklanmış, tenis oynayan zenciler ya da 70′lerden kalma tahta raketli pala bıyıklı forehand backhand fotoğraflar yerine sadece kendi fotoğraflarımı kullandım. Böylece doğru bilgiye ilk elden ulaşmış olacaksınız…

Backhand vuruşun anlamı ingilizcedeki “back“ten(arka) gelir. Yani elinizin arkasıyla yaptığınız vuruştur. Genellikle en çok şikayet edilen taraf backhand’dir çünkü topa günlü hayatta pek kullanmadığınız kolunuzla vurursunuz. Yeni derse başlayan solaklar için sağa, sağlaklar için de sola gelen toplar biraz sıkıntı yaratabilir fakat ben size maksimum beş dakikada zayıf backhand’inizi düzeltme garantisi veriyorum. Backhand vuruşta yeni başlayanlara tavsiyem daima çift el tutuştur. Verimli bir backhand istiyorsanız yani top gelip gitsin oyunda kalsın istiyorsanız öncelikle çift el backhand’de ustalaşmalısınız. Çift el backhand’de ustalaşmadan çabucak tel ele geçerseniz büyük olasılıkla çuvallarsınız.

Çift el backhand vururken, sanki raket sadece sol elinizdeymiş gibi düşünerek topla buluşun.

Çift el backhand ile alakalı başlıca dikkat edilebilecek püf noktaları

LÜTFEN DİKKAT: Arkadaşlar aşağıdaki anlatım genellikle yeni başlayan oyunculara hitap eder. Backhand tabii ki klasik çift elden ibaret değildir. Open stance, slice, çift el, klasik gibi bir sürü türü mevcuttur.

Yeni başlayanlar için çift el backhand raket tutuşu bu şekildedir.
  •  Çift el backhand’te tutuş, görseldeki gibi; günlük hayatta en çok kullandığınız baskın olan elinizle rakedi tokalaşır gibi kavradıktan sonra diğer elinizi üstüne gelecek şekilde, yine raketi çok sıkmadan güzelce kavrayın.
  • Çift el backhand’te vuruşu aslında diğer baskın olmayan eliniz yapar. Yani sağ eli baskın sağlak oyuncularda sol, solaklarda ise vuruşu yapan sağ eldir. Diğer eliniz, yani baskın olan rakete yön verir.
Klasik stil çift el backhand vuruşu
  •  Her vuruştan sonra hazır pozisyona geçmeyi unutmayın. Çift el backhand vuruş ile hazır duruş birbirine çok benzer.
    Bacaklar omuz genişliğinde açık ve raket her iki tarafa eşit dağılacak şekilde burun hizasında hazırda beklenebilir.

    Hazır pozisyona bu kadar takmamın ve üzerinden durmamım nedeni; bütün sporların belli duruş, bekleyiş, vuruş pozisyonları vardır. Mesela futbolda kaleci penaltı atılırken kollarını hafif yana açarak bekler, basketbolcu müdafâ yaparken kollarıyla rakibi perdeler, voleybolcular manşet vururken ellerini birleştirir. İşte tenisin de kendine özgü bekleyişi bu şekilde hazır pozisyondur.

 Aşağıdaki kutuya herhangi bir üyelik gerekmeden yorumunuzu yazabilirsiniz

Backhand vuruş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

İçeriğin korunması bakımından, sağ tık kullanıma kapalıdır. MÜDÜRİYET